| Processor | Intel Core i7-13700H Processor | |
|---|---|---|
| Display | 14.0 Inch WQXGA Plus Display | |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics | |
| OS | Windows 11 Home 64-bit | |
| RAM | 16GB LPDDR5 4800Mhz RAM | |
| Memory | 512GB M.2 NVMe PCIe Gen 4 SSD | |
| Battery | 4-cell 65Wh Lithium Ion (Li-Ion) Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Acer Swift Go 14 |
|---|---|
| Model | Swift Go 14 |
| Price | Tk 109,295 |
| Brand | Acer |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Intel Wi-Fi 6 AX200 2x2:2 802.11ax |
|---|
| Display Type | WQXGA Plus OLED (Organic Light-Emitting Diode) Technology, High-Brightness (400 nits), CineCrystal |
|---|---|
| Display Size | 14.0 Inch |
| Display Resolution | 1800 x 2880 Pixels (16:10 aspect ratio) |
| Webcam | 1440p with temporal noise reduction |
|---|
| Body Dimensions | 313 x 218 x 15 mm (12.3 x 8.6 x 0.6) |
|---|---|
| Body Weight | 1.25 kg (2.8 pounds) |
| Body Build | Aluminum unibody chassis |
| Body Color | Steel Gray |
| Operating System | Windows 11 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-13700H Dodeca-core (14 Core), 20-threads (2.40GHz, up to 5.00GHz with Turbo Boost, 24MB Cache) |
| Generation | 13th Gen |
| Ram | 16GB LPDDR5 4800Mhz RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 512GB M.2 NVMe PCIe Gen 4 SSD |
| Battery Type | 4-cell 65Wh Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | Lithium Ion (Li-Ion) Battery |
| Battery Backup | Upto 11 hours |
| Audio | Stereo Speakers DTS Sound |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Intel Wi-Fi 6 AX200 2x2:2 802.11ax |
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| USB | 2 x 3.2 Gen 1 Type-A Ports, USB Type-C port supporting: USB4 40Gbps, Thunderbolt 4, USB charging 5 V; 3 A, DC-in port 20 V; 100 W |
| Made By | Taiwanese |
|---|---|
| Other Features | Dual fans, dual copper heat pipes, air-inlet keyboard |
Good laptop
Display: 14.0 Inch FHD LED Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 8GB, 16GB, 32GB, 64GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 51 WHr Long Life Fast-Charge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD LCD LED Display
Processor: Intel Core i7-13620H Processor
RAM: 16GB DDR5 4200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD IPS Display
Processor: AMD Ryzen 9 7940H Processor
RAM: 16GB LPDDR5x 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 70WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD IPS Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 cell, 57Wh Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch HD LED Display
Processor: Intel Core i3-1315U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 51 WHr Long-Life Fast Charge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 50WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.5 Inch 2.8K OLED Display
Processor: Intel Core i7-13700H Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 70WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 6-Cell 86WHr (Integrated) Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell 71Wh Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD LED Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 70WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →